Fotografia 3D

Dodane przez
Comments are closed

Fotografia 3D to jedna z dziedzin które mnie ostatnio wyjątkowo fascynują. Odbiór fotografi i filmu 3D rózni się od siebie. Tak samo jak w przypadku zwykłej fotografii wymagania naszego postrzegania są dużo większe niż w przypadku filmu w którym chwilowe nieostrości i rozmazania nie mają decydującego znaczenia na postrzeganie obrazu. Na razie możemy zapomnieć o profesjopnalnych aparatach 3D klasy 5D + porządny obiektyw. Oczywiście można sobie poradzić inaczej ale tylko z nieruchomymi obiektami. Trochę o zdjęciach 3D w technice anaglifowej pisałem w jednym ze starszych postów http://studioprofoto.pl/fotografia-ogolnie/zdjecia-3d-anaglify/
Dzisiaj chciałbym opisac w skrócie tworzenie fotografii 3D dla systemu Sony 3D, chociaż myślę że zasady będą dotyczytły praktycznie całego sprzętu mogącego wyświetlać stereopary. W moim przypadku PS3 i TV Sony 3D sprawdza się doskonale.
Co jest potrzebne:
1. Dwa zdjęcia zrobione z przesunięciem około 7 cm o wspólnym punkcie zbiegu – najłatwiej jalk jest to punkt centralny ( nie jest to proste zagadnienie kąt i przesunięcie aparatu zależą od użytego obiektywu i odległości obiektu fotografowanego)
2. Program do łączenia stereopar np. bardzo dobry i darmowy stphmkre.exe. Można łączyć stereopary automatycznie i ręcznie z przesunięciem i obrotem.

Właściwie to już wszystko ale oglądnanie zdjęć 3D prze okulary anaglifowe i migawkowe w rozdzielczości FullHD to zasadniczo różne wrażenia wzrokowe.

W załączeniu link fotografii zapisanych w formacie MPO czytanym np. przez Sony PS3. Sony3D – Link. Nagrać na Playstation i oglądać :)

Napisane przez