Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to uroczystość, która przebiega zgodnie ze wcześniej opracowanym scenariuszem. O tym, jak dokładnie będzie wyglądał ślub oraz formuła wypowiadana przez nowożeńców, decydują oni sami. Jest to świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie mogą lub nie chcą wziąć ślubu kościelnego, z kolei ślub cywilny wydaje się im mało romantyczny. Warto jednak zaznaczyć, że ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, a związek i tak należy zawrzeć w USC.

Formalności związane ze ślubem humanistycznym

W trakcie ślubu humanistycznego nie zawiera się związku małżeństwa. Jeśli zatem zależy nam na zalegalizowaniu związku, ślub w USC jest konieczny. Nowożeńcy mogą wcześniej załatwić formalności związane z USC, w do ślubu humanistycznego przystąpić już po zawarciu formalnego związku. Najczęściej, ślub humanistyczny Warszawa organizuje się bezpośrednio przed weselem, w miejscu, w którym odbędzie się biesiada. Należy zatem omówić z lokalem kwestie organizacyjne, które w dużej mierze przypominają organizację ślubu cywilnego poza USC.

Jak wygląda ceremonia ślubu humanistycznego?

Najlepszym przykładem jest finałowa scena wielu amerykańskich komedii romantycznych. Pokazywane tam uroczystości są właśnie ślubem humanistycznym. Ceremonia prowadzona jest przez celebransa, który wcześniej ustala dokładny scenariusz z młodą parą. W trakcie takiej ceremonii mogą przemawiać goście, którzy przedstawiają narzeczonych i opowiadają historie z nimi związane. Kluczowym momentem jest wypowiedzenie słów spersonalizowanej przysięgi i założenie obrączek. Dokładny scenariusz ślubu humanistycznego zależy od Państwa Młodych.

Czy każdy może wziąć ślub humanistyczny?

W teorii tak, ponieważ taki ślub nie ma mocy prawnej. W praktyce jednak, zwolennicy takich ślubów stawiają pewne ograniczenia. Ślubu humanistycznego nie może wziąć osoba, która znajduje się już w innym związku małżeńskim. Takiego ślubu nie mogą zawrzeć także osoby niepełnoletnie. Jest to jednak doskonała opcja dla osób, które marzą o magicznej oprawie, ale z różnych przyczyn, np. rozwodu, nie mogą wziąć ślubu kościelnego.

Podobne wpisy