Na czym polega ślub humanistyczny
Choć ślub humanistyczny cieszy się całkiem sporą popularnością, to wśród nas nie brakuje osób, które nadal nie wiedzą, o jakiej dokładnie uroczystości mowa. Ty również nasz wątpliwości? Chciałbyś zdobyć dodatkowe informacje? Zatem zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem!
Czym jest ślub humanistyczny?
Można śmiało stwierdzić, że ślub humanistyczny to odpowiedź na oczekiwania współczesnych par. Coraz więcej młodych osób odchodzi od kościoła, choć zdarzają się i takie, które nie uznają instytucji małżeństwa i ceremonia przed urzędnikiem stanu cywilnego jest dla nich zbędna. Oczywiście znajdą się również takie, które nie mogą z różnych przyczyn zawrzeć tradycyjnego ślubu. Rozwodnicy, czy osoby o różnych religiach mają utrudnione zadanie, by wziąć ślub kościelny.
Z kolei pary homoseksualne nie mają szans ani na ślub kościelny, ani cywilny. Dlatego zaczęto poszukiwać alternatywnego sposobu na celebrację miłości i bardziej formalne zapieczętowanie związku. Takim rozwiązaniem okazał się ślub humanistyczny. To ceremonia o luźnej formie, która nie ma żadnej mocy prawnej, więc nie należy oczekiwać, że w obliczu prawa zostaniemy uznani za małżeństwo i będą nam z tego tytułu przysługiwać jakieś przywileje. Mimo wszystko daje szansę na to, by młodzi wyznali sobie miłość przed bliskimi i mogli przeżyć ten dzień po swojemu.
Jak zatem w praktyce wygląda ślub humanistyczny?
Nie ma jednego scenariusza, według którego należy organizować ślub humanistyczny. To idealny sposób na wyrażenie swojej osobowości, czy nawet na to, by przeżyć uroczystość na swój sposób. To od nas zależy, gdzie odbędzie się ceremonia (to może być ślub w plenerze), jak będzie wyglądać przysięga i kto udzieli nam błogosławieństwa. Oczywiście nie brakuje wykwalifikowanych osób, które mają na swoim koncie wiele tego typu ceremonii, ale jeśli chcemy, by tego dnia otaczali nas tylko bliscy, a ceremonia nabrała bardziej intymnego charakteru, to możemy postawić na błogosławieństwo kogoś z przyjaciół, czy nawet z rodziny.